Testovací plánování je neformální plánovací proces založený na spolupráci, který zahrnuje aktivní účast hlavních aktérů rozvoje území. Tato metoda městského plánování pochází z Rakouska a je velmi oblíbená zejména ve Švýcarsku.
Čtyři projekční týmy a mezinárodní poradní výbor bude zvažovat různé možnosti rozvoje lokality. Během několika fází si všechny zúčastněné strany postupně budou vytvářet společnou představu o vizi rozvoje území. Výsledkem by měla být dohoda klíčových aktérů o hlavních parametrech rozvoje území a dalších krocích vedoucích k realizaci.
Pro úspěch architektonické soutěže je důležité dobře připravené zadání, na kterém mají shodu jak samospráva, vlastník a investor ale i další hlavní aktéři rozvoje řešeného území. Takové shody bylo dosaženo například na zadání pro nedávno konanou mezinárodní architektonickou soutěž na 4. kvadrant Vítězného náměstí.
V případě Hradčanského rozhraní však není možné takové zadání sestavit. Rozvoj této lokality je již dvě desetiletí v patové situaci. Současný územní plán neposkytuje jasné vodítko ohledně morfologie rozvoje lokality a není k dispozici ani žádná stranami přijatelná zastavovací studie.
Proto byl zvolen postup testovacího plánování, který při porovnávání různých alternativních scénářů rozvoje lokality umožní poradnímu výboru stanovit zásady rozvoje lokality. Účast samosprávy i vlastníka v poradním výboru a zapojení místní komunity by pak mělo zajistit, aby výsledkem byla široce sdílená vize rozvoje.
Mezi hlavní zásady procesu testovacího plánování patří: