MČ Praha 6 ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy společně s investorem společností Lordship a.s. začíná proces tzv. testovacího plánování pro hledání vize rozvoje lokality Hradčanského rozhraní. Cílem je najít východisko z několik desetiletí trvající neutěšené situace území při třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků, které je známé svými zanedbanými budovami, z nichž dvě jsou již tři desetiletí v havarijním stavu.
Lokalita, ve které došlo k demolicím domů již v 70. letech při výstavbě metra a následně byly zbořeny dvě vily při stavbě tunelu Blanka čeká na lepší zítřky již od přelomu tisíciletí. „Podobně jako moji předchůdci, i já se v roli starosty nejhezčí pražské městské části snažím hledat řešení, jak tomuto místu vrátit zpět důstojnost. Věřím, že jsme právě na začátku příběhu s dobrým koncem“, komentuje započatý plánovací proces starosta Prahy 6 Jakub Stárek.
Testovací plánování je nástroj často používaný ve Švýcarsku, kdy několik projekčních týmů hledá alternativní řešení rozvoje území pod vedením poradního výboru. Proces umožňuje zapojení sousedů a širší veřejnosti jak v přípravné fázi tak i na jednotlivých workshopech, kde projekční týmy prezentují své koncepty s využitím fyzických modelů a sbírají zpětnou vazbu od laické i odborné veřejnosti.
Poradní výbor, který celý proces vede, je složený ze čtyř nezávislých členů a tří členů reprezentujícím Prahu 6, IPR Praha a vlastníka a investora společnost Lordship a.s. Předsedou poradního výboru byl zvolen nizozemský architekt a urbanista Kees Christiaanse, který má s procesem testovacího plánování zkušenost i jako jeho účastník. Jeho architektonická kancelář KCAP se účastnila testovacího plánování pro hledání vize rozvoje hlavního vlakového nádraží v Curychu a následně byla pověřena přípravou územní studie, na základě které se území revitalizovalo. Místopředsedkyní poradního výboru je urbanistika Kristýna Lhotská, ředitelka sekce detailu města na IPR Praha.
Ze 13 týmů, které poslali svou přihlášku účastnit se testovacího plánování, vybral na konci dubna poradní výbor čtyři týmy. Jsou jimi rakouská architektonická kancelář AllesWirdGut Architektur, švédsko-český tým Mandaworks a collcoll (Bauhanz), české duo pražských OV architekti a brněnské CONSEQUENCE FORMA a české studio UNIT architekti.
Vlastníkem většiny pozemků a pěti budov je developerská a investiční společnost Lordship a.s., která je známá svým projektem obchodně administrativního centra Stromovka, ale stojí i za rekonstrukcemi budov jako je funkcionalistický Palác Ara na Starém Městě nebo hotel NYX v Jindřišské ulici. „Věřím, že výsledek Testovacího plánování - Hradčanského rozhraní, který vznikne za účasti nezávislého poradního výboru a se zapojením sousedů a dalších hlavních aktérů v území, povede ke kýženému výsledku, který tuto vstupní bránu do Prahy 6 pozvedne,“ říká zakladatel společnosti Jonathan Jackson.
Pro nalezení vize rozvoje lokality Hradčanského rozhraní byla navržena metoda tzv. testovacího plánování. Jde o neformální plánovací proces založený na spolupráci a aktivní účasti hlavních aktérů rozvoje území. se uskuteční veřejná konzultace konceptů vybraných projekčních týmů.
Projekt Testovací plánování – Hradčanské rozhraní, jehož cílem je rozvoj území u ulice Milady Horákové, postoupil do další fáze. Projekční týmy vytvořily koncepci rozvoje území na základě podkladů, jejichž součástí byly i výstupy z komunitního mapování, včetně sousedského setkání nad mapou a online dotazníku. Tuto koncepci nyní budou konzultovat s poradním a řídicím výborem projektu i s veřejností. Přijďte 26. června kdykoli od 16:00 do 19:00 na konzultaci konceptů projekčních týmů do stanů přímo na pozemku v řešeném území. Budete si moci prohlédnout modely připravené čtyřmi týmy, porovnat jejich řešení a diskutovat o nich s architekty.
Veřejnost se do procesu mohla již zapojit pomocí online dotazníku Maptionnaire, který byl přístupný od 8. do 23. května. Všechny komentáře ze setkání nad mapou a online dotazníku byly vyhodnoceny a zpracovány do zprávy ze zapojení veřejnosti, kterou naleznete na www,hradcanskerozhrani.cz
Projekční týmy: rakouská architektonická kancelář AllesWirdGut Architektur, švédsko-český tým Mandaworks a collcoll (Bauhanz), české duo ov-architekti a brněnskáCONSEQUENCE FORMA a české studio UNIT architekti.